В рейтингу вікових гравців УПЛ капітан «Миная» Олександр Бандура займає друге місце. Перше у центрального захисника «Полісся» Андрія Гітченка (39). Матч проти «Оболоні» став для 37-річного голкіпера 250-м у складі представників УПЛ в рамках внутрішнього чемпіонату, Кубку та євро турнірів.
У складі закарпатської команди Бандура провів вже 37 поєдинків, у десяти з яких не пропускав. Попередній шатаут голкіпер оформив у матчі проти «Руха», перед стартом якого отримав пам’ятну футболкою з числом «250».
Наш капітан дав інтерв’ю виданню ua-football.
– Як відчуває себе футболіст, який провів 250 матчів на вищому рівні?
– Добре себе відчуває. Тренується далі, щоб ця позначка не стала межею. При чому, тренується з тим самим запалом, як у молодості.
– Це серйозний ювілей – «250»?
– Так, але міг зіграти набагато більше матчів. Тобто, досягти цієї позначки раніше. Пізно почав – десь у 25 років постійно став виходити у складі. До цього багато ігор провів у першій та другій лігах, на район грав, область, місто. Пройшов шлях з низів, як то кажуть. Хлопці з таких великих клубів як «Шахтар», «Динамо» там ніколи не були.
– Мені здається, ти не з тих футболістів, які рахують та звертають увагу на статистику. Це так?
– Так. Ніколи не рахував. Про різні позначки, факти дізнаюсь зі ЗМІ. Я просто люблю футбол і добре, що у мене є змога грати. Отримую задоволення від тренувань та ігор. Від самої гри отримую кайф як у 27.
– «Кайф» залежить від результатів?
– Звичайно. Якщо не досягаєш позитивного результату, починаєш щось шукати у собі. Причину невдач. Що не так робиш? В першу чергу у собі шукаєш, потім починаєш звертати увагу на партнерів. Хоча це й не правильно. Для цього є тренер, він розбирає гру команди. А кожен має слідкувати за своєю грою та робити висновки з результатів. Якщо голкіпер відіграв на «нуль», як то кажуть, це не завжди означає, що він отримав гарну «оцінку» за матч. Воротар може розпочинати атаки – чи правильне він приймав рішення, чи віддавав точні передачі і так далі.
– Тебе може вивести з рівноваги ситуація, коли ти зіграв вдало й не пропустив, а партнери мали моменти і не реалізували їх?
– Так, трапляється й таке. Деколи дуже злить. Але за це «піхати» партнерам не можу. Такий стан погано впливає на настрій у наступних іграх. Тому потрібно нейтрально реагувати у таких випадках. Висловлювати думку, якщо тебе про неї запитують. Якщо у заключній фазі помилку допустив нападник чи півзахисник, він і сам знає про це. І вже проводить роботу над помилками в своїй голові, а потім і на полі. Зайвий раз загострювати на цьому увагу не потрібно. Тим паче, що, знов таки, для цього є тренерський штаб. Вони підкажуть, як потрібно було зіграти у тому чи іншому епізоді.
– Для тебе кожна гра – це нова історія чи ти виходиш на поле з настроєм, який формується за рахунку чинних серій та результатів?
– Абсолютно нова історія. Новий матч – це те, чого раніше не було. Те, чого з тобою ще не траплялось. Ігри не повторюються – усі унікальні. Нова історія, яка починає писатись зі стартовим свистком. Та це магія. Люблю футбол.
– Були моменти у кар’єрі, коли з’являлась зневіра та опускались руки?
– Так. Думаю, такі етапи переживала більшість людей незалежно від професії. У футболістів це пов’язано з серіями поразок зазвичай. У такі моменти ти маєш сам знайти у собі сили, щоб відновити психологічний стан. І, звичайно, добре, коли поряд є досвідчений тренер, який поговорить, підтримає, дасть цінну пораду.
Потрібно продовжувати натхненно працювати на тренуваннях й намагатись перекреслити минулі серії, кур’йози. Добре, що в «Минаї» гарний тренувальний процес, налагоджений. Передивляємось нападників, аналізуємо їх дії, нестандартні рішення. Андрій Новак дуже багато роботи виконує у цього плані. Знає, як навчити воротаря вивчати свого суперника.
– Як ти вважаєш, чому сезон-2023/24 для «Миная» проходить значно важче попереднього?
– Невдалий старт. Мало очок набираємо. При цьому по грі я б не сказав, що ми погано діємо. У кожній зустрічі маємо чудові моменти, але виникає проблема з реалізацією. Це насторожує. Здається, у минулому сезоні у нас було менше можливостей в іграх забити, але вдавалось витискати з них голи. Зараз атакуємо більше, досягти цілі не можемо, ще й пропускаємо багато.
– Календар вплинув на поточний результат?
– Думаю, ні. Ми дали бій «Динамо» у першому турі, хоч по рахунку цього й не скажеш. Хто дивився ту зустріч, бачив, що у нас було достатньо моментів забити, як мінімум, другий гол. Та й пропустити могли менше. Напевно, крім матчів проти «Шахтаря» та «ЛНЗ» ми зі всіма суперниками грали майже на рівних.
Ще й помилки арбітрів часто траплялись не в нашу користь. Напевно, хибні рішення були випадкові, але це все одно помилки – їх визнає Комітет арбітрів. І зараз зникла впевненість, що у присутності на матчах системи ВАА суддівство буде кращим. У матчах проти «Дніпра-1» та «Полісся» нам призначали смішні пенальті. У грі 8-го туру Твердохліб просто приземлявся й мав у цей момент бачити, що відбувається у нього під ногами? За таким принципом призначення порушень у штрафній під час верхової дуелі можна взагалі не боротись, а підставляти ноги під суперників, які вискочили за м’ячем.
– Розкажи про той пенальті. Ти реагував по удару чи знав, що Василь Грицук виконає «панєнку»?
– Передивлявся минулі 11-метрові у його виконанні та ще до гри сказав тренеру, що у випадку пенальті залишусь стояти по центру воріт. Так і зробив.
– В команді є віра, що поточну турнірну ситуацію ще можна виправити й досягти поставленої на сезон цілі?
– Звичайно, є. Доки команда зберігає теоретичні та математичні шанси виправити своє становище, має зберігатись й віра. Як інакше?
– Віра є у тебе чи у всієї команди? В «Минаї» зараз багато молодих футболістів, які вперше зіштовхуються з таким турнірним тиском.
– Важко говорити за інших. Здається, є. Немає якогось утопічного настрою в колективі. У мене віра точно є.
– «Минай» зараз у кожному матчі вважається аутсайдером. Ця ситуація впливає на команду?
– Ні. Деколи це навпаки допомагає правильно налаштуватись. Легше грається. Якщо всі вважають тебе аутсайдером, у тебе є змога та бажання довести, що це помилка. Ми вже робили це у поточному сезоні – відбирали очки у «Дніпра-1», «Зорі», «Руха». Так прийдуть і перемоги у матчах, де перед стартовим свистком нас вважали андердогами.
– Як оціниш молодих новачків «Миная», які зараз все частіше потрапляють у фокус ЗМІ – Тимура Корабліна, Єгора Гунічева.
– Хлопці помітно додають. Їм просто потрібно працювати на тренуваннях, щоб тренер бачив це й довіряв місце у складі. В принципі, це вже відбувається. Від збільшення кількості ігрового часу у них зростатиме впевненість у власних силах. Буде покращуватись гра, взаємодія. Обидва мають гарний потенціал. Потрібна практика.